danda = pritka
Ovo je osnovni sedeći položaj. On jeste položaj za sebe i mnogo je zahtevniji nego što bi ste mogli pomisliti. Njegov osnovni oblik možete videti na maloj slici. To je varijanta za duže sedenje i može biti i položaj za meditaciju. Varijanta koju ćemo mi opisati je “prolazni položaj” tj. taj it kojeg ulazimo u većinu sedećih položaja i u koji se vraćamo.
Shava = leš
Ovaj se položaj još naziva i Mrtasana (mrta = smrt) a u nekim se tradicijama pokušava izbeći asocijacija sa smrću pa se naziva Anandasana (“Joga u svakodnevnom život” npr. ananda = blaženstvo). Ovaj položaj ima “veze sa smrću” utoliko što smo potpuno nepokretni i opušteni (u tome stanju zaista više nema napetosti :-) ).
Ovo je jedno zaista jednostavno ali vrlo ugodno i korisno uvrtanje. Sva uvrtanja su drugačija i i sva poboljšavanju prokrvljenost kičme i „cede' unutrašnje organe a naročito bubrege. Zato vežbajte uvrtanja pa makar vas proglasili za „uvrnute' .
Vajra = kao dijamant
Ovaj se položaj zove i “Munja” jer se u njemu kao munjom osvetli mrak neznanja (u meditaciji). Vrlo je omiljen kao položaj za meditiranje u Budističkim tradicijama. Vajra znači i muški polni organ, pa su i tu moguće razno-razne asocijacije (valjda zbog erektivnog položaja :-) ). Zbog tog čvrstog i uspravnog držanja tela ovaj se položaj zove ponekada i Virasana (“Heroj”). Mada se joga najčešće radi više sati nakon jela, ovaj položaj možete zauzeti odmah posle jela jer pogoduje varenju.
hala = plug
Ovaj položaj vrlo često radimo zajedno sa Svećom (Sarvangasana) i Ribom (Macijasana) ali, naravno, da se može raditi i nezavisno i/ili u drugim kombinacijama i serijama. Kao što možete videti na slici, možemo da stavimo ćebe ispod ramena kao bi smanjili pritisak na vrat.
Ovo je jedno od mnogih uvrtanja; sva su uvrtanja drugačija i sva izuzetno korisna za telo, unutrašnje organe a posebno kičmu. Ovom položaju možete dodati i duhovnu dimenziju. Naime, u jednom od uvida koje sam imao tokom meditacije jasno sam video da se danas ne radi o spasenju ovog ili onog života, ove ili one vrste, nego se radi o BITI i NE BITI PLANETE ZEMLJE, da je osnovni „entitet' PLANETA kao celina; pa ako želiš možeš se pokloniti i dotaći zamlju čelom sa poštovanjem i zahvalnošću.
Sukha = ugodno, prijatno
Ugodni položaj je osnovni sedeći položaj. Kod nas poznat i kao “Turski sed”. Na Zapadu je to najčešće korišćeni položaj za meditaciju, posebno kod početnika.
(sarva = sve, anga = udovi)
Sveća je jedan od najpoznatijih i najklasičnijih položaja. U maloj seriji Sveća – Plug – Riba, ona je prvi položaj. Za Sveću se kaže da je “Kraljica asana” (“kralj” je Stoj na glavi :-)). Čuveni joga učitelj Ajengar kaže da “ne može pobrojati sve dobrobiti tog položaja”. Samo da kažemo da, recimo, limfni sistem nema srce i da ovakav obrnuti položaj – uz pomoć gravitacije – zamenjuje “pumpu” i čini da se telo vrlo efikasno oslobadja otpadnih materija. Vežbači joge često vremenom zavole neki položaj više nego drugi i Sveća je mnogima “najomiljenija asana” (i sam sam taj :-)).
(mala = venac, brojanica)
Nije redak slučaj u jogi da se isti ili vrlo slični položaji nazivaju sasvim drgučajim imenima; takav je slučaj i sa ovim položajem. Taj se položaj/vežba može naći i kao mandukasana („žaba) i kao „namaskar', kao „čučanj' Pošto on nema ime na Srspskom jeziku onda ću ja da mu budem „kum' i krstio sam ga kao „venac' (eng: garland). Srećom joga nema „ministarstvo za doktrinu vere' , pa ni „ispravne' i „neispravne' nazive. U svakom slučaju ovo je jedan odličan i jednostavan položaj vrlo korisan za kukove, donja leđa, butine...
tada = planina
Ovo je osnovni stojeći položaj. On jeste i položaj sam za sebe i zahtevniji je nego što izgleda (neki posmatrač sa strane bi mogao komentarisati: “Vidi ove čudne jogije što samo tako stoje” :-) ). U tome položaju stojimo mirno, nepomično, stabilno i spokojno – kao planine. Položaj “planine” može imati mnoge varijacije obzirom na položaj ruku; mogu biti kao na našim slikama ali mogu biti i podignute, paralelne sa tlom, sa uplatenim prstima itd. On može biti i položaj za meditaciju.
(matsya = riba)
U ovom “trojstvu” (Sveća, Plug, Riba), Riba je suprotan položaj u odnosu na prethodna dva i u njemu je glava zabačena unazad i istežemo prednju stranu vrata. Kao i mnogi drugi položaji i ovaj ima puno varijacija. U tekstu smo dali opis varijante gde je telo oslonjeno na laktove a na fotografiji malo napredniju verziju sa rukama sklopljenim na grudima.
paripurna = potpun, ceo, kompletan; nava = čamac
Evo jednog – naizgled – vrlo jednostavnog položaja. Međutim, on je mnogo zahtevniji nego što izgleda, pa sam dao i razne varijacija (olakšanja). Između ostalog, jako povoljno deluje na prostatu. Evo i jedne anegdote u vezi sa ovim položajem: Kada sam na jednom treningu (bile su većinom žene, kao i obično) rekao da je položaj povoljan i za prostatu, jedna vežbačica kaže: 'Mi nemamo prostatu' a druga dodaje: 'Ali imamo prostatu kod kuće', hahaha!
badha = vezan; kon = ugao
Ovaj položaj možemo držati odnosno vežbati i u svakodnevnom životu tako što ćemo, kada nam prilike i nameštaj to omogućuju, umesto prekrštenih nogu – sedeti u Badakonasani. Ubrzo će te primetiti razliku
Utthita - istegnuti, izduženi; trikona - trougao
Naše telo u ovom položaju zauzima oblik izduženog trougla. Ova asana omogućava intenzivno istezanje trupa, naročito njegovih bočnih strana, nogu i ruku; tonira ligamente i poboljšava fleksibilnost celog tela.
Pod položajem junak se najčešće podrazumeva jedna verzija vajrasane ali u kojoj se sedi na tlu – između nogu (kao ovaj čikica na fotki dole). Tu varijantu smo i mi već obradili mešu položajima srednje težine a pod imenom „Junak'. Međutim, verzija koju vam sada predstavljamo je dobila ime po junaku-stražaru jer je to položaj iz koga stražar može lako da „skoči' i zaštiti „subjekat čuvanja'. Na stranu što prosečan čovek ne može lako zauzeti ni sam položaj a o „skakanju' da ni ne govorimo .
Janu - koleno; sirsa - glava (položaj glave do kolena)
Ovaj položaj glave do kolena nazivamo još i ''polu-štipaljka''. Janu sirsasana pruža našem organizmu mnoge dobrobiti. Ona isteže celu kičmu, a naročito njen prednji deo, redovnim praktikovanjem smanjuje ukočenost i napetost u mišićima nogu i zglobovima kukova, poboljšava i povećava fleksibilnost svih ručnih zglobova, od ramenog do zglobova na prstima...Položaji kao Janu Sirsasana, u kojima trup savijamo napred, opuštaju i umiruju aktivni prednji deo mozga i srce.
I ovih strelaca i zatezanja luka i strele ima više u jogi a nije ni čudo kada se uzme u obzir starost te veštine i značenje koje su luk i strela imali u lovu i ratovima. Pored toga, komplementarnost zatezanja i opuštanja je vrlo karakteristična za jogu. U Joga centru u Somboru jednom mesečno radimo vežbe za kukove i tada nam je ovaj položaj „test' u kakvom su nam stanju kukovi; ako i niste vežbač joge probajte ovaj položaj da vidite koliko možete „zategnete luk' (podignete uvis nogu). Možda izgleda malo „blesavo' ali je odličan za kukove.
Virabhadra = ime mitskog ratnika
Virabadra je bio neki Indijski “Kraljević Marko” :-). Strašni ratnik, inkarnacija Šive, sa hiljadu glava, očiju, nogu, ruku i ko-zna-čega-sve-ne.
utkata = moćan, strašan
Ovaj položaj je dobio ime na Sanskritu po tome što držeći ga stičemo veliku snagu i moć. Međutim, u Engleskim jezičkom području se on naziva 'stolica' ili 'obrnuta stolica' zbog svoje sličnosti sa tim komadom nameštaja. U šali, na treninzima znam reći da je odličan za jačanje nogu i da nakon njega možemo sa lakoćom koristiti javne toalete a da ne sedamo 'na dasku' :-)
ananda = blaženstvo, sreća; bala = beba
Evo nastavljamo seriju 'blesavih' položaja . Ovo je takođe jedan od položaja koji radimo redovno u Joga centru Sombor jednom mesečno kada vežbamo kukove. Kao što možete predpostaviti ime je dobio po sličnosti sa položajem koji zauzimaju deca kada su srećna. Vidite mene kako ga izvodim (slika levo); istina nisam baš beba ali srećan jesam što se može videti na licu. Deca, inače, mogu spustiti kolena do tla ali mi godinama 'zarđamo' pa nam baš ne uspeva.
vrksha = drvo
Položaja koji se zovu “drvo” ima više ali neka vas to ne zabunjuje. Znate, joga nema “Ministarstvo za doktrinu vere” (kao Vatikan), niti neki Centralni komitet za imena, tako da je praksa nadela razna imena za iste položaje i ista imena za razne položaje. To uopšte nije bitno. Vežbajte – bez obzira kako se zove :-)
Agni = vatra; stamba = cepanica
Raspored nogu u ovoj asani podseća na cepanice u logorskoj vatri i otuda je dobila ime. Odličan je za otvaranje kukova (naročito za trudnice).
Ponekada za jogu kažemo da je 'Preterivanje u suprotnom'. Naime, vrlo često zauzimamo takve položaje koje nikada ne radimo u svakodnevnom životu. Drugim rečima, idemo za tim da telo izvijamo i istežemo potpuno suprotno od onoga što uobičajeno radimo kako bi smo 'stvorili ravnotežu', omogućili telu da se odmori od krivljenja u svakodnevnom (nezdravom) životu. Ovaj položaj je odličan primer za to jer se u životu skoro nikada ne uvrćemo dok se savijamo unazad. Zato je ovaj položaj prava blagodet za kičmu i unutrašnje organe.