U nastavku serije joga vežbi za trudnice, prestavljamo Vam treću grupa joga vežbi za trudnice.
Korak po korak
01 Opusti 3 – 5 minuta sa rukama raširenim i paralelnim sa podom. Diši duboko.
26. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 850 g i dužinu oko 23 cm,odnosno 32-33,5 računajući od temena do peta.
Plućne alveole u kojima se odvija razmena gasova (kiseonika i ugljen dioksida) izmedju pluća i krvi nastavljaju sa razvojem narednih devet nedelja. U njima se svakog dana formira sve više surfraktanta – mase koja omogućava tu razmenu.
U nastavku serije joga vežbi za trudnice, prestavljamo Vam četvrtu grupa joga vežbi za trudnice.
Korak po korak
01 Stani raširenih ruku. Udahni i uvrni gornji deo tela na desnu stranu. Izdahni i vrati se u sredinu. Udahni i uvrni se na levu stranu. 1 – 3 minuta.
27. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 1ooo g i dužinu oko 35-36 cm.
Ovo je poslednja nedelja drugog tromesečja. Beba izgleda otprilike onako kako će izgledati i kada se rodi ali je manja, tanja i još uvek naborane kože. Zato beba sada sve više i brže dobija na težini.Od ove nedelje beba počinje aktivno da otvara očne kapke.
12. NEDELJA
Ovo je poslednja nedelja prvog tromesečja. Svi organi su formirani. Sada se razvijaju spoljašnje strukture, oblikuje lice. Palac se odvojio od ostalih prstiju. Rastu nokti i kosa.
Bubrezi su sposobni da proizvode i luče mokraću zbog čega ima sve više plodove vode.
28. NEDELJA
Ove nedelje ulazite u treće tromesečje. Beba dostiže težinu oko 1000- 1100 g i dužinu oko 36-37 cm. Pošto je svaka trudnoća kao i svaka beba posebna odnosno individualno se razvija, ove vrednosti mogu da variraju u manjoj meri.
U telu bebe se nagomilava sve više masnog tkiva čineći ga punijim i oblijim. Lanugo dlačice koje su do sada prekrivale celo telo počinju da otpadaju da bi se do rodjenja zadržale samo na ramenima i ledjima.
13. NEDELJA
Ovom nedeljom počinje drugo tromesečje koje odlikuje intenzivan rast i razvoj bebe.
Lice poprima izgled čoveka: oči se pomeraju sa strana glavice na svoje definitivno mesto. Kapci su potpuno zatvoreni. Beba može da stavi palac u usta ali mišići sisanja nisu još razvijeni. Formirano je 20 mlečnih zuba koji su skriveni ispod desni.
29. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 1200-1250 g i dužinu oko 38-39 cm.
Bebino telo je sve proporcionalnije, odnosno glavica je proporcionalnija telu.
Svakodnevno se nagomilava sve više masnog tkiva zbog čega beba ubrzano dobija na težini a koža je manje smežurana.Mozak je toliko razvijen da je sposoban za regulaciju disanja i telesne temperature što ima značaja ako bi se beba rodila pre vremena.
14.NEDELJA
Beba dostiže težinu oko 25g i dužinu od 80-113mm.
Sistemi organa počinju vežbati samostalni rad: organi za varenje - vare progutanu plodovu vodu, bubrezi - proizvode i luče mokraću, organi za disanje-beba vežba pokrete disanja udišući plodovu vodu. Krvna zrnca se sada proizvode u koštanoj srži (kao u odraslih) a ne u slezini kao do sada.
30. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 1400 g i dužinu oko 40 cm.
Većina energije u ovoj nedelji ide na račun stvaranja velikog broja nervnih ćelija i formiranja moždanih vijuga. Mozak je, dakle, svakim danom sve zreliji i sposobniji za vršenje sve složenijih funkcija.
Kada je budna beba drži oči otvorene i posmatra okolinu koja je uglavnom potpuno tamna.
15. NEDELJA
Beba sve intenzivnije raste dostižući težinu od oko 50g i dužinu oko 10 - 10,5 cm.Koža je tanka, providna - vide se krvni sudovi - i pokrivena finim lanugo dlačicama (nežne, tanke u početku bezbojne dlačice) koje će prekrivati telo bebe do rodjenja vršeći zaštitnu funkciju.
Kosti postaju sve čvršće, snažnije i počinu da skladište kalcijum.
31. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 1600 g i dužinu oko 40 cm.
Nadalje se usporava rast u dužinu ali beba i dalje dobija ubrzano na težini i to na račun belog masnog tkiva. Zbog toga bebina koža postaje ružičasta i sve manje naborana i providna.
16. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 80g i dužinu oko 112mm. On/ona sada pravi stalne i koordinisane pokrete kako ima još uvek puno mesta u materici. U ovom periodu možete prvi put osetiti bebine pokrete ali ne morate (višerotke i izuzetno mršave žene osete bebu ranije nego ostale). Prvi pokreti su blagi,kao „leptirići“ u stomaku.Kako beba raste postaju sve jači.
32. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 1800 g i dužinu oko 42 cm.
Beba nastavlja ubrzano da dobija na težini. Kosica raste i ima je sve više. Nokti na nogama i rukama su takodje formirani i skoro dostižu vrhove prstiju.
17. nedelja
U ovoj nedelji beba dostiže težinu od 140 -150g i dužinu oko 11-12cm (može da stane na dlan Vaše ruke), odnosno približno je iste veličine kao i posteljica.
Ispod bebine kože se počinje formirati smedje masno tkivo koje na rodjenju čini 2-6% ukupne telesne mase. Njegova je uloga u održavanju telesne temperature bebe posle rodjenja jer njeni termoregulacioni mehanizmi nisu još dovoljno sazreli. Sa starenjem se smanjuje količina ovog masnog tkiva.
33. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 2000 g i dužinu oko 43-44 cm.
Mozak nastavlja svoj ubrzani razvoj zbog čega se povećava i obim odnosno veličina bebine glavice.
18. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 150g i dužinu oko 14 cm.
Započinje proces osifikacije (očvršćavanje kostiju) zato unosite dovoljne količine kalcijuma i vitamina D (mleko,jogurt,sir,zeleno povrće).
Srce ima četiri komore, svakodnevno se povećava broj i veličina srčanih mišićnih ćelija zbog je malo srce sve jače (ispumpava veću količinu krvi).
34. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 2250 g i dužinu oko 44-45 cm. Razlike u težini beba su najizraženije upravo u ovom periodu.
Bebina koža je ružičasta, polako iščezavaju i sireasti maz i lanugo dlačice. Nokti na rukicama su verovatno već dosegli vrhove prstiju dok su oni na nogama kraći.
19. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 200-230g i dužinu oko 15 cm (od temena do zadnjice), odnosno oko 22 cm računajuću od temena do peta.
Koža je prekrivena finim LANUGO dlačicama (tanke bezbojne dlačice) koje prekrivaju bebino telo do rodjenja i SIRASTIM MAZOM (beličastom sirastom masom) čija je uloga da štiti bebinu kožu od smežuravanja kako se stalno nalazi u vodi (plodovoj).
35. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 2550 g i dužinu oko 45-46 cm.
Pošto su skoro svi organski sistemi sazreli (osimpluća i nervnog sistema) u ovoj i narednim nedeljama bebin razvoj se najvećim delom svodi na dobijanje na težini. Masno tkivo se nagomilava i popunjava bebine ručice i nožice.
20. NEDELJA
Na pola ste puta vaše trudnoće. Od sada beba raste sve intenzivnije i brže što ćete primetiti po Vašem svaki dan sve većim stomakom. Beba dostiže težinu od oko 260g i dužinu oko 16 cm (računajući od temena do zadnjice).
Zahvaljujući ovako brzom rastu bebe sada možete redovno da osetite njene udarace i pokretanje. Beba sada ima smene sna i buđenja kao što će imati i kada se rodi. Po njenim pokretima možete znati kada je budna a kada spava. Većina beba ima i omiljeni položaj za spavanje npr. sa bradom na grudima ili sa glavicom zabačenom nazad.
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 2750 g i dužinu oko 46 cm.
Nastavlja se bebin intenzivan rast. Masno tkivo se nagomilava oko laktova i kolena popunjavajući ih. Na vratu i zglobovima se formiraju nabori od nagomilanog masnog tkiva.
Proces osifikacije (formiranja kostiju) se nastavlja ali u bebinom telu ima i dalje dosta hrskavice i kosti nisu jako čvrste kako bi se telo moglo prilagodjavati porodjajnom kanalu pri radjanju.
Beba se polako spušta u malu karlicu odnosno porodjajni kanal.
Šta je joga za mame i bebe?
To je način vežbanja joge u koji su uključene mame i njihove bebe u isto vreme na istom mestu.
Koje su prednosti zajedničkog vežbanja joge?
Upravo brojne prednosti ovakvog načina vežbanja joge doprinele su njegovom širenju, pre svega, na Zapadu. Zajedničkim vežbanjem omogućava se majci bebi, pre svega, provodjenje zajedničkog, kvalitetnog vremena. Od prvih meseci života, dete se uči kulturi i značaju fizičke aktivnosti.
21. NEDELJA
Uovoj nedelji beba dostiže težinu oko 300g i dužinu oko 18 cm. Faza brzog rasta prelazi u fazu sporijeg rasta. Beba sada pravi redovne pokrete koji označavaju kada je budna a kada spava.
Srce postaje snažnije i ispumpava veću količinu krvi.