Virabhadra = ime mitskog ratnika
Virabadra je bio neki Indijski “Kraljević Marko” :-). Strašni ratnik, inkarnacija Šive, sa hiljadu glava, očiju, nogu, ruku i ko-zna-čega-sve-ne.
utkata = moćan, strašan
Ovaj položaj je dobio ime na Sanskritu po tome što držeći ga stičemo veliku snagu i moć. Međutim, u Engleskim jezičkom području se on naziva 'stolica' ili 'obrnuta stolica' zbog svoje sličnosti sa tim komadom nameštaja. U šali, na treninzima znam reći da je odličan za jačanje nogu i da nakon njega možemo sa lakoćom koristiti javne toalete a da ne sedamo 'na dasku' :-)
ananda = blaženstvo, sreća; bala = beba
Evo nastavljamo seriju 'blesavih' položaja . Ovo je takođe jedan od položaja koji radimo redovno u Joga centru Sombor jednom mesečno kada vežbamo kukove. Kao što možete predpostaviti ime je dobio po sličnosti sa položajem koji zauzimaju deca kada su srećna. Vidite mene kako ga izvodim (slika levo); istina nisam baš beba ali srećan jesam što se može videti na licu. Deca, inače, mogu spustiti kolena do tla ali mi godinama 'zarđamo' pa nam baš ne uspeva.
(prasarita = raširen, pada = stopalo, ut = intenzivno, tan = istegnuti)
Ovo je položaj intenzivnog istezanja butina, prepona i donjih leđa. Mnogo ga je teže izvesti nego što se to čini kada to uradi Jadranka (vidimo je naslici kako, iz toga položaja, posmatra svetu reku Gang :-). Naročito je problematičan većini muškataca jer se oni, generalno, teže savijaju prema napred, a žene prema nazad.
16. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 80g i dužinu oko 112mm. On/ona sada pravi stalne i koordinisane pokrete kako ima još uvek puno mesta u materici. U ovom periodu možete prvi put osetiti bebine pokrete ali ne morate (višerotke i izuzetno mršave žene osete bebu ranije nego ostale). Prvi pokreti su blagi,kao „leptirići“ u stomaku.Kako beba raste postaju sve jači.
32. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 1800 g i dužinu oko 42 cm.
Beba nastavlja ubrzano da dobija na težini. Kosica raste i ima je sve više. Nokti na nogama i rukama su takodje formirani i skoro dostižu vrhove prstiju.
Položaj koji će biti opisan je priprema za mnogo zahtevniji položaj ,,kraljevskog goluba sa jednom nogom,, (Eka pada rajakapotasana I) i kao takav pogodan je za izvođenje iskusnijim početnicima. U ovoj asani grudni koš je otvoren i gurnut napred, nalik golubu koji se ,,šepuri,,. Otuda i sam naziv ovog položaja koji snažno otvara mišiće pregibače kukova i mišiće prepona. Tradicionalni tekstovi joge uče da ovaj položaj, kao i svi iz ove 'golubije' serije, utiču na kontrolisanje seksualne želje, kao i na poboljšanje cirkulacije u urinarnom, digestivnom i reproduktivnom sistemu.
vrksha = drvo
Položaja koji se zovu “drvo” ima više ali neka vas to ne zabunjuje. Znate, joga nema “Ministarstvo za doktrinu vere” (kao Vatikan), niti neki Centralni komitet za imena, tako da je praksa nadela razna imena za iste položaje i ista imena za razne položaje. To uopšte nije bitno. Vežbajte – bez obzira kako se zove :-)
Agni = vatra; stamba = cepanica
Raspored nogu u ovoj asani podseća na cepanice u logorskoj vatri i otuda je dobila ime. Odličan je za otvaranje kukova (naročito za trudnice).
Ponekada za jogu kažemo da je 'Preterivanje u suprotnom'. Naime, vrlo često zauzimamo takve položaje koje nikada ne radimo u svakodnevnom životu. Drugim rečima, idemo za tim da telo izvijamo i istežemo potpuno suprotno od onoga što uobičajeno radimo kako bi smo 'stvorili ravnotežu', omogućili telu da se odmori od krivljenja u svakodnevnom (nezdravom) životu. Ovaj položaj je odličan primer za to jer se u životu skoro nikada ne uvrćemo dok se savijamo unazad. Zato je ovaj položaj prava blagodet za kičmu i unutrašnje organe.
Parsva - bok, strana; uttana - intenzivno istezanje
U ovom jogijskom položaju naše telo zauzima oblik piramide. Parsvottanasana pruža intenzivno istezanje bočnih delova grudnog koša, a njenim redovnim praktikovanjem toniramo i stimulišemo bubrege. Ona takođe pomaže pri uklanjanju ukočenosti u predelu vrata, nogama i mišićima kukova i čini zglobove kukova i kičmu elastičnom.
17. nedelja
U ovoj nedelji beba dostiže težinu od 140 -150g i dužinu oko 11-12cm (može da stane na dlan Vaše ruke), odnosno približno je iste veličine kao i posteljica.
Ispod bebine kože se počinje formirati smedje masno tkivo koje na rodjenju čini 2-6% ukupne telesne mase. Njegova je uloga u održavanju telesne temperature bebe posle rodjenja jer njeni termoregulacioni mehanizmi nisu još dovoljno sazreli. Sa starenjem se smanjuje količina ovog masnog tkiva.
33. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 2000 g i dužinu oko 43-44 cm.
Mozak nastavlja svoj ubrzani razvoj zbog čega se povećava i obim odnosno veličina bebine glavice.
Urdhva - obrnut nagore, dhanu – luk
Kao i mnoge druge asane i ova ima raznih naziva, pa se vrlo često sreće i kao „Čakrasana' (čakra = točak) a i kao „obrnuti luk'. Mi smo našli neko „mešano rešenje'. To je intezivni položaj i u njemu se telom savijamo duboko nazad i, shodno imenu, oblikujemo luk/točak dok smo oslonjeni samo na šake i stopala. Zbog snažnog istezanja cele prednje strane tela, ovaj položaj podstiče i usklađuje rad svih organa i celokupni sistem žlezda sa unutrašnjim lučenjem, jača snagu volje i pomaže telu da lakše savladava svakodnevne stresne situacije. Redovnim praktikovanjem ove asane celo telo postaje snažnije i vitalnije.
marjari = mačka
Ovo je jedna od najlepših i najugodnijih joga vežbi. Kao i kod mnogih drugih položaja, i kod ovoga imamo razne varijante; Čuveni “Joga žurnal” pod položajem “Mačka” daje samo varijantu koju mi ovde prikazujemo kao “izdah položaj” (leđa gore) i sa povratkom u položaj “stola”. Varijantu koju mi prikazujemo kao “udah položaj” taj žurnal predstavlja kao, da prostite :-), položaj “krave” (leđa dole). U Indiji sam video da se najčešće radi kao dinamička varijanta (udah – leđa dole, izdah – leđa gore).
Purva – doslovno: istok; uttana - intenzivno istezanje
U ovom jogijskom položaju reč purva predstavlja celu prednju stranu tela, od čela do nožnih prstiju. U klasičnoj literaturi se kaže da smo, kada vežbamo, okrenuti licem ka Istoku, pa zato istežanje prednje strane asociramo sa Istokom (kao što istezanje zadnje strane – Paščimotanasana – vezujemo za zapad). Purvotanasanom intenzivno i potpuno istežemo prednju stranu tela dok je težina tela ravnomerno raspoređena na dlanove i stopala. Vežbači često 'duvaju' kada radimo taj položaj :-)
Obećavam već dugo da ću objaviti ovu vežbu ali nisam imao fotografije. E, sada smo to rešili, neki dan na kanalu i evo jedne lake, korisne i divne vežbe. Vežbama koje još nemaju ime na Srpskom jeziku ja dajem ime i ovu sam krstio kao: RAJSKO UVRTANJE. Ako stignete do Raja, videćete da se ovo tamo redovno vežba. Javiću vam .
Ovaj položaj je dobio ime, zapravo, po dinamičkoj varijaciji u kojoj se krećemo tako da nam je prvo teme (slika 'A') a potom brada na podu (slika 'B'), što podseća na plivanje delfina. Tom vežbom posebno jačamo rameni pojas čija je snaga neophodna za pravilno izvođenje raznih stojeva na glavi.
18. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 150g i dužinu oko 14 cm.
Započinje proces osifikacije (očvršćavanje kostiju) zato unosite dovoljne količine kalcijuma i vitamina D (mleko,jogurt,sir,zeleno povrće).
Srce ima četiri komore, svakodnevno se povećava broj i veličina srčanih mišićnih ćelija zbog je malo srce sve jače (ispumpava veću količinu krvi).
34. NEDELJA
U ovoj nedelji beba dostiže težinu oko 2250 g i dužinu oko 44-45 cm. Razlike u težini beba su najizraženije upravo u ovom periodu.
Bebina koža je ružičasta, polako iščezavaju i sireasti maz i lanugo dlačice. Nokti na rukicama su verovatno već dosegli vrhove prstiju dok su oni na nogama kraći.
adho = dole, mukha = lice, svana = pas
Svako od nas je bezbroj puta video pse kada se istežu. Obratite pažnju, prvo se istežu prema dole a posle prema gore (Pas koji gleda gore – Urdhva Mukha Svanasana). Joga je puna imitacija životinja :-)
(Matsyendra = Kralj riba, legendarni učitelj joge)
Macijendra je legendarni učitelj joge. Ovaj će te položaj, na engleskom, često naći pod imenom 'King of fishes pose' i to je samo prevod imena 'Macijendra'. Položaj ima puno varijacija. Ovo je standardna varijanta i to je zapravo polu-macijendrasana jer u punoj verziji je gornja noga na preponi donje noge a ne na tlu.
U jogi ima više položaja sa istim imenom „most' (setu) i to ta kako lakših a i težih za izvođenje, pa bi ovaj položaj mogao biti i mostić (a za nekoga možda i „mostekanja'). Možda će za nekog iz početka biti i „nepremostiv'. U svakom slučaju, toliko ima dobrobiti u ovom jednostavnom položaju da zaista ne znam što se ne radi češće.
U ovoj izazovnoj sedećoj asani jedna noga je savijena u kolenu, a njeno stopalo postavljeno uz zglob kuka u položaj Ardha virasane (polu- heroja) dok je druga noga vertikalna i snažno istegnuta. Podignuta noga predstavlja dugi vrat i glavu čaplje po kojoj je ovaj položaj i dobio ime.