Sezona je stavljanja zimnice i pretežni deo domaćinstava KONZERVIRA zimnicu umesto da je FERMENTIRA. Zaista je šteta tolikog truda i troška a da se pritome sačuvaju, zapravo, samo mali deo vitamina i minerala u povrću. Koriste se razne metode kako bi se sprečilo fermentisanje: kuvanje, stavljanje sirćeta i soli, pa čak i konzervans i vinobran.
Međutim, najbolje što može da se desi vašim turšijama je da se - “pokvare” …
Prvi put u svojoj istoriji Amerika ima pad u prosečnoj dužini život (tkzv „očekivani životni vek“) i statistike govore da će se taj pad nastaviti. Pad nije veliki ali je značajan (sa 76.5 godina u 2014 godini na 76.3 u 2015 za mukarce, i sa 81.3 na 81.2 za žene). To je potpuno „Američki fenomen“ jer se to nije desilo ni jednoj razvijenoj zemlji. Razlog tome su gojaznost i brza hrana.
S druge strane Južna Koreja ima najveći rast prosečne trajanje života, sa stalnom tendencijom rasta i očekuje se da će Južna Koreja do 2030. biti prva zemlja na svetu gde će taj prosečni vek preći – 90 godina! Hej, prosečni vek.
Da li ste znali, dragi moji, da su cene mlevenog i maka u zrnu iste? E, to je zato što je mak u zrnu 100% mak a mleveni ima najviše 50% maka ostalo je šećer i skrob (brašno). Kila maka je 500 – 600 dinara a kg šečera/brašna deset puta manja. I ne samo što je vas “uvrću” na ceni nego je i sasvim nezdravo jesti taj beli skrob. A pogledajte kakve je boje mleveni mak – crne! Setite se ove boje kada sledeći put budete kupovali mleveni mak.
Ova stavka „Zdravi recepti' već duže vreme stoji prazna. Sa jedne strane ne stižem da popunjavam ažurno baš sve stavke ove stranice (jeste da imam 1000 ruku, ali mi fali još nekoliko, hahaha) a, sa druge strane, dosta su je Internet zatrpan receptima svake vrste pa da se ne guram i ja.
Međutim, ipak sam, evo, odlučio da počnem „punjenje' ove stavke ali zaista posebnim receptima. Dakle, receptima zdravih, jeftinih i jednostavnih jela i to mahom onih koji su mi „pali na pamet' tj. receptima „iz trećeg oka'. Biće tu, naravno, i pozajmljenih recepata ali će sve biti isprobani i pokusani.
Dakle, uzmete nekoliko krušaka. Ove na slici sam ja pokupio u bašti. To j sorta „Kaluđerke' jer imaju „onu crtu', hahaha! Moje stablo u dvorištu je staro preko 80 godina. Nikada nije bolesna.
„Jaoooj, ti jedeš onaj korov!? Pa ti si luda!' Tako ljudi odreaguju kada im kažem da sam pravila špagete sa štirom.
Latinski naziv za Štir je Amaranthus retroflexus. Tipičan korov, raste na strništima, međama, travnjacima, baštama, pored kanala... od koje se za jelo koristi lišće i seme. Semenke štira sadrže visoke vredne belančevine, a lišće su bogat izvor vitamina C, beta karotina, niacina, kalcijuma i gvožđa.
Često kažem kako 'brzina mi je vrlina'; Volim da spremim ukusno jelo ali za što kraće vreme. Šetala sam se po pijaci, videla šampinjone i odmah mi se pred očima pojavila upravo ova slika što vidite na ekranu.
Kada budete kuvali ovaj paprikaš, svi će reći da se kuva riblji paprikaš! Tajna je u tome što 84,6% ukusa ribljem paprikašu daju luk i paprika .
Evo sam „maznula' jedan recept sa web stranice „Joga Žurnal' i isprobala ga (uz male izmene) i, dakle, pica je prste da poližeš i jako je neobičnog ukusa zbog toga što umesto kečapa, napravimo beli sos. Možda nije baš sasvim jeftino, zbog dve vrste sira, ali znate onu izreku od „čega' se ne može napraviti pita, hahaha!
E, 'ajde redom, kako se to radi:
Ovo je više podsećanje nego recept jer tu zaista nema puno da se kaže. Ali, sada je zaista sezona i šteta bi bilo da vam promakne a da niste kusali ovo zdravo i jednostavno jelo.
Ipak da kažem, izaberite slatku bundevu, kako ne bi ste morali dodavati (puno) šećera, tako što će te zagrebati noktom bundevu na pijaci i videti da li je slatka.
Ne znam da li da nastavim ovaj tekst ili da bolje odmah odustanem jer je tema nesavladiva; znači, mogao bih ostatak života pisati samo o kariju (i jesti samo isti, hahaha!).
U svakom slučaju, kari - i naročito kari sa pirinčom (čuveni „rice & caurry') - je najčešći obrok na svetu. Razlikuje se od zemlje do zemlje, od grada do grada, od porodice do porodice... Generalno postoje 'sosasti' ('wet') i 'suvi' ('dry') kari. Češće su u formi nekog sosa koji se dobija dodavanjem jogurta, kokosovog mleka, pirea od mahunarki (naročito 'dall' – to će biti poseban recept!) itd. 'Suvi' se pravi tako što se pusti da jelo uvri. I jedna i druga verzija je konzistencije da se može jesti (i jede se) prstima.
Umesto piletine uzmeš leblebiju i skuvaš paprikaš i – to je to, hahaha!
Malo šale, ali u osnovi to je to. Inače, moji recepri nisu za kuvare/kuvarice kojima recept treba početi sa „Uključi šporet'...
Dakle, leblebija, naut, slanutak (Cicer arietinum) je jako hranljiva i ukusna namirnica iz porodice pasulja i imate je kupiti u prodavnicama zdrave hrane a bilo je i u „Veru' jedna odlična krupna vrsta. Bitno je kupiti presnu a ne pečenu ili sušenu.