Kategorija:
Pita me neki dan jedna čitateljka preko „Pitajte jogija‘ da li se kod joga disanja – prilikom udisanja – prvo uvlači stomak ili se prvo „puni’ stomak. Pogledam u tesktove o joga disanju na stranici i vidim da tu temu o potpunom joga disanju nisam uopšte obradio. Dakle, evo me na „popravnom’.
Elem, velika većina (naročito žena) diše potpuno nepravilno i nezdravo. Ako posmatrate decu kada spavaju, videće te da dišu pravilno: sa udahom im se diže stomak a sa izdahom spušta. Međutim, vremenom „pokvarimo’ način disanja i počinjemo disati sve pliće i pliće, i sve više samo sa vrhovima pluća. Tome naročito doprinosi vaspitanje (porodično, društveno, crkveno) usled koga potiskujemo seksualnost i plašimo se udahnuti duboko (do seksualnog centra, skroz dole, ispod pupka). Plašimo se disati/živeti punim plućima. Na to se nadovezuje i nezdrav način života sa premalo kretanje i nepravilno sedenje – koje zatvara grudni koš.
Kako bi ste probali potpuno joga disanje i proverili način na koji dišete, najbolje je leći na leđa i staviti jednu ruku na stomak a drugu na grudi i tako posmatrati kako se disanje odvija. Znači, prvo ležimo i dišemo mirno, ne menjajući ništa u načinu disanja, i posmatramo šta se dešava. Videćete najverovatnije da sa udahom uvlačite stomak i podižete grudni koš. Ako to ustanovite, znači dišete – nepravilno. Kod mene u Joga Centru Sombor imamo vreće sa peskom i stavimo ih na stomak i ja tada posmatram kako vežbači dišu. Na žalost većini se prvo diže grudni koš a ne stomak.
Pravilno potpuno joga disanjema ima tri faze:
1. Prvo punimo donje sekcije pluća i to tako što „guramo’ stomak (dijafragmu) napolje, ka gore.
2. Potom punimo sredinu pluća, tako što širimo rebra (grudni koš) i
3. Tek na kraju punimo vrhove pluća.
Izdah zatim prirodno ide obrnutim putem.
http://www.youtube.com/watch?v=Ie4AvbK4rOo&list=UUzXxVYROIYWfeVpDR8m8bvQ…
Posledice nepravilnog disanja na zdravlje i opšte stanje su mnoge. To nepravilno disanje doprinosi naročito razvijanju kardio-vaskularnih bolesti i bolesti nervnog sistema. Vreme je, zaista, da nešto uradimo i samo za sebe a ne da optužujemo samo spoljne okolnosti.
Gotovo sve vežbe i položaji joge doprinose povećanju kapaciteta pluća i pravilnom disanju. Moj kapacitet pluća pre nego što sam počeo vežbati jogu (negde u pedesetoj godini života) je bio oko 6 litara a sada je preko 7l. Dakle, nikada nije kasno da unapredite svoje zdravlje i kondiciju.
Vežbe kojima direktno jačamo dijafragmu (dijafragma je mišić) su te kojima opteretimo stomak (recimo sa vrećama peska ili nekim drugim teretom) i dišemo naglašeno stomačno (podižemo taj teret sa udahom). Međutim, i mnogi joga položaji pogoduju jačanju pluća i povećanju njihovog kapaciteta, kao što je – recimo – plug u kome svesno dišemo stomačno i guramo dijafragmu ka gore.
Zlatno pravilo:
Sva disanja u jogi, pa i ovo potpuno joga disanje treba da se radi bez naprezanja. Prirodna je tendencija da hoćemo da dišemo teško i sa naporom. Pravi način je da dah teče glatko i bez napora. Diši sporo i lako.
Možda će vam se u početku ovo disanje činiti neprirodno i „iscepkano’ na faze ali će vremenom teći glatko kao talasanje.
Sem toga što je ovo „potpuno disanje’ i osnova za sva druga joga disanja (pranayama), ono doprinosi i našem ukupnom zdravlju. Evo nekih dobrobiti:
• Opušta akutne i hronične napetosti oko srca i organa za varenje
• Pomaže kod bolesnih stanja respirativnog sistema kao što su astma i emfizema jer uklanja strah od nedostatka daha a povećava kapacitet pluća.
• Pomaže pravilan nervni stimulans kardio-vaskularnom sistemu.
• Drastično smanjuje anksioznost.
• Poboljšava detoksikaciju kroz povećanu razmenu uglen-dioksida i kisenika.
• Pobošljava imuni sistem kroz pobošljani dotur energije u endokrini sistem.
• Umiruje um i stvara balans duha i tela….(dah je, zapravo, spona, duha i tela)
Malo li je? Šta se čeka ?
Ne mogu a da, i ovoga puta, ne naglasim p r i s u t n o s t . Prisutnost je suština svake tehnika disanja u jogi, pa i u ovoj.
JogiF